Vojaci vo Vietname sa liečili konopem?
- Približne jedna tretina vojská počas vojny vo Vietname užívala marihuanu
- Liečebné konope bolo jedným zo spôsobov, akým sa vojaci vyrovnávali s hrôzami vojny
- Konope sa užívalo najmä mimo hlavnú frontu, v bezpečných kempoch
30 apríla tohto roku prebehlo 43. výročie pádu Saigonu a s ním aj konca vojny vo Vietname. Počas tejto vojny padlo viac ako 3 milióny Vietnamcov a cez 58,000 Američanov. Dohromady vo vojne slúžilo viac ako 3 milióny žien aj mužov amerického občianstva. Zhruba jedna tretina zo všetkých týchto ľudí pritom počas vojny, podľa nedávnych prieskumov, fajčila marihuanu.
Keďže rastliny liečebného konope rastú vo Vietname ako burina, americká armáda nemala o zásoby sušené marihuany núdzi v podstate nikdy. "Mali sme tam dostupný vždy dosť kvalitný materiál, vyložene prémiový. Žiadne stonky alebo semienka a tak, "spomína John Adams, počítačový inžinier momentálne prebývajúci v Kalifornii. Adams vo Vietname odslúžil dva turnusy, konkrétne pod logistickým oddelením FSR v Da Nang.
"Stačilo nasadnúť do džípu a vziať to pekne do Four Corners," opisuje ďalej Adams vtedajší procedúry," a za 10 dolárov si kúpiť 20 pekne spotrebiteľsky balených jointov. Boli fakt pekné, škoda, že som si to vtedy nevyfotil. Bol to celkom silný matroš, stačili dva prásky a museli ste si ísť na chvíľu posedieť."
Veľa vojakov fajčilo, ale nie všetci
Kým niektorí z vojakov si marihuanu počas bojovanie dopriali, oveľa bežnejšie bolo, že si vojenský personál zapálil až v moment, kedy sa jednotky stiahli z popredných línií a usadili sa v tábore.
Jeden zo 70tiletých veteránov, Alan, sa v rozhovore pre magazín Leafly zmieňuje: "U mňa v jednotke nikto nefajčil alebo sem si to aspoň nevšimol. Som si istý, že v demilitarizovaných zónach bolo fajčenie marihuany oveľa častejšie, než na fronte. Tam sme museli byť ostražití a vždy pripravení na nepriateľa, ktorý sa mohol objaviť skrátka kedykoľvek." Alan slúžil vo Vietname v prieskumnom oddelení LLRP medzi rokmi 1967 až 1969.
Marihuana vo Vietname ako otvorené tajomstvo
Z rozprávania veteránov Vietnamskej vojny to vyzerá, že užívanie liečebného konope bolo počas bojovanie takýmto otvoreným tajomstvom.
"Armáda sa nikdy o fajčení konope medzi vojakmi moc nezaujímala, nadriadeným to bolo jedno. Potom z toho ale kvôli tlače a propagande začal byť problém kvôli očiam verejnosti, "rozpráva Jeremy Kuzmarov, zastupujúci profesor histórie na Univerzite Tulsa a autor knihy The Myth of and Addicted Army: Vietnam and the Modern War on Drugs.
Ohlasy novín a médií sa vtedy začali plniť obrázky a správami o vojakoch fajčiacich marihuanu priamo na bojisku. S ohlasom médií sa o problematiku začalo zaujímať pochopiteľne aj armádne vedenie a tým započala tiež snaha zamiesť užívanie marihuany medzi vojakmi pod stôl a následne ho kompletne zakázať. Kuzmarov vo svojej knihe opisuje tiež fámy vtedajšej doby o tom, ako "marihuana môže za zníženie bojovej efektívnosti vojská, deštrukcii morálky a zvýšenie využívania všetkých drog." Ďalej bolo počuť aj o konope ako dôvodu pre kolaps disciplíny a dokonca aj ako faktora v páchaní vojnových zločinov .
Liečba kanabisom ešte predtým, než sa fajčenie za liečbu považovalo
Veterán Alan možná u svojej jednotky užívanie nezbadal, pre iné oddiely a mnohé ďalšie vojaky však bol medicínsky kanabis jedným zo spôsobov, ako sa vyrovnať s hrôzami, ktoré počas bojovanie zažívali.
"Keď na dennej bázy sledujete, ako sú muži, ženy aj deti trhaní na kusy a zabíjaní ako dobytok a potom prídete späť do ticha tábora, pochopiteľne idete hneď vyhľadávať niečo, čo vám pomôže sa s takými strašlivostmi vysporiadať," opisuje priebeh vojny a užívanie konope ďalej Adams. "Takže, ako iste tušíte, keď som nebojovalo, tak sme buď fajčili trávu, alebo pili."
"Poviem vám to asi takto, keď sme boli vyložene v klídečku vzadu a čistili si búchačky, tak sme fajčili, čo najviac to šlo," dodáva. "Bol to jediný spôsob ako sa s tým všetkým šialenstvom trochu vyrovnať."
Relax s marihuanou počas vojny v pozadí
Rodák zo Sacramenta, Bill Crain, teraz vo veku 62 rokov, slúžil počas vojny vo Vietname u flotily, konkrétne u USS Molala, vo vodách pri vietnamskom Cam Rahn Bay. Tu tiež prvýkrát vyskúšal, aké to je fajčiť marihuanu.
"Keď som začal slúžiť na lodi, bol som trochu nervózny, viete čo. Bolo mi 17 a všade okolo sa diali hrozné veci. Zapli ste televíziu a videli ste to naživo priamo z bojiska, "rozpráva Bill počas rozhovoru pre magazín Leafly. "Kolegovia na lodi vždy išli do jednej místnůstky a fajčili tam. Začal som chodiť tiež a naučil som sa s nimi pomocou konope nájsť chvíle relaxu. "Bill dodáva, že z celého jeho oddielu fajčila marihuanu zhruba tretina.
Vojaci a testy na drogy? Tak trochu ...
Dale Shafer, teraz vo veku 64 rokov, je občanom Kalifornie, právnikom špecializujúcim sa v oblasti práva a konope a tiež bývalým vojenským korpsmanom. Vo Vietname slúžil od roku 1974 až 1976. Väčšinu času počas vojny strávil v Oaklandskej nemocnici spolu so zranenými mužmi aj ženami privezenými z fronty.
"Drogy na testy? Väčšina z tých, s ktorými som usporiadal párty najčastejšie, boli tí, ktorí boli za testy zodpovední."
Na otázku, či sa počas vojny konope medzi vojakmi užívalo, odpovedá so smiechom: "Bolo to vskutku zaujímavé," hovorí Shafer. "Keď som prvýkrát nastúpil do tréningového tábora, nedošlo mi, že by niekto marihuanu počas vojny fajčil. Avšak ako náhle som dokončil tréning, poslali ma do školy, aby som sa vyučil na medika. Tam sa všetko zmenilo, fajčili snáď všetci. Pamätám si, že testy na drogy sem tam prebiehali. Mne sa to našťastie vyhlo. Väčšinou na nich rovnako došlo len vtedy, keď sa naskytol nejaký problém. "
Vyrovnávanie sa s vojnou po návrate domov
Je potrebné pochopiť, že preživší veteráni z Vietnamu sa vrátili späť domov, do krajiny, ktorá o tej vojne nechcela ani počuť.
"Keď sme sa vrátili domov, pozerali sa na nás ako na vydedenca," opisuje neblahé privítanie Alan. "To sa dnes už zmenilo, za čo som veľmi rád. Vojaci to po návrate z vojny nemajú ľahké, to musíte pochopiť. Dnes je už aspoň spoločnosť akceptuje. "
Pre Billa Crain nebol návrat domov ľahký. Pokúsil sa totiž po ceste naspäť prepašovať trochu marihuany. To ho stálo nejaký čas slobody a skončil vo vojnovom rehabilitačnom centre. "Keď som sa vrátil domov, vyhostila ma vlastná rodina. Povedali mi, že mám zlý vplyv na moje bratov a sestry. Skončil som na ulici. Našťastie som sa z toho dokázal vysekať."
Posttraumatická depresívna porucha (PTSD)
Crain, ako aj mnohí ďalší veteráni, pokračoval v užívaní liečebného konope aj po vojne. Rovnako ako pre ostatných to pre neho bol jeden z možných spôsobov, ako sa vyrovnať s hrôzami, ktoré počas vojny zažil.
Americká výskumná asociácia JAMA (Journal of the American Medical Association) vykonala v roku 2015 štúdiu, z ktorej vyšlo najavo, že celých 270,000 veteránov vojny vo Vietname dodnes trpí na PTSD. U jednej tretiny z nich sa navyše prejavujú symptómy ťažkej depresie. Ubehli celé dekády, avšak títo muži a ženy majú spomienky na hrôzy zažité počas vojny zarytých v neurónoch natoľko ťažko, že im všetko pripadá, ako by sa to stalo včera.
S čím ďalej väčším povedomím o počte veteránov vracajúcich sa z Vietnamu, Afganistanu a Iraku a trpiacich na PTSD sa však dvíhajú aj počty tých, ktorí ako efektívnu liečbu tejto psychologickej poruchy užívajú konope. Mimo PTSD je časté použitie liečebné marihuany medzi vojakmi smerované tiež na liečbu chronických bolestí a ďalších následkov vojny.
Napríklad Americká légia, najväčší národná organizácia pre podporu vojnových veteránov, momentálne lobuje pre podporu investícií do výskumu aj poskytovanie zásob a kvalitných informácií ohľadom liečebného konope.
"Naše národné výkonná komisia, ktorá sa z veľkej väčšiny skladá práve z veteránov vojny vo Vietname, v roku 2016 schválila rezolúciu, ktorá žiada federálnu vládu o odstránenie liečebného konope z prvej priečky ilegálnych drog (Schedule 1) a podporenie následného, dôkladného výskumu o potenciálnych pozitívnych účinkoch konope pre PTSD," vysvetľuje Joe Plenzler, mediálny manažér pre Americkú légii.
Okrem Americké légie sa v USA počas nedávno urodilo aj ďalších organizácií tlačiacich liečebné konope ako legitímne pomôcť pre vojnových veteránov. Sú nimi okrem iného napríklad Weed for Warriors Project alebo Hero Grown. Tieto organizácie sa snažia najmä nahradiť valne predpisované opiáty a iná farmaceutiká, na ktorých okrem častých negatívnych účinkov vzniká tiež masívna závislosť.
"Závislosť na drogách predpisovaných bežne v ordinácii, spôsobuje štatisticky 20 prípadov samovrážd vojnových veteránov denne. Momentálna administrácia skrátka musí pochopiť, že nadmerné predpisovanie opiátov nám zabíja občanmi na dennej bázey." veterán John McCain z Arizony.
Konope pre bojovníkov
John Adams je momentálne vedúcim prezidentom organizácie Weed for Warriors. Organizácia mimo lobovanie za národné sprístupnenie konope pre veteránov poskytuje tiež pomoc bezdomovcom (medzi ktorými sú často práve veteráni z Vietnamu), upratovanie pláží. Weed for Warriors spolupracuje tiež s mnohými jedálenskými bankami pre bezdomovcov.
Vyššie spomínaný veterán Bill Crain ďakuje práve tejto organizácii za to, že ho naučila správny spôsob užívanie kanabisu, pomocou ktorého sa momentálne a zdarne so svojím PTSD vyrovnáva.
"Ešte pred tým, než som Weed for Warriors začal navštevovať, sa moje príznaky PTSD zhoršili natoľko, že som radšej odišiel z domu," opisuje svoju situáciu Crain. "Nikam som nechodil. Nemal som žiadnych priateľov. Práve dnes som sa ale vrátil z mesta, priamo z centra. Pomáhal som dávať jedlo bezdomovcom. S parťákama z organizácie sa vidím fakt rád. Všetci máme podobné problémy, rozumieme si."
Energia sa vracia s kanabisom
Dale Shafer, ktorý si odpykal päť rokov vo federálnom väzení za pestovanie liečebného konope v domácej záhradke, teraz pracuje pre Weed for Warriors ako legálny poradca. Shafer pevne verí, že to čo organizácia robí je správnym krokom. "Máme v sebe zakorenený politický aktivizmus vtedajšej doby. Náš aktivistický duch je v dnešnom prostredí znovuzrodený."
"Všetka tá energia, ktorá sa v nás za mladých rokov vybudovala počas snahy ukončiť vojnu, je späť," opisuje svoj pohľad na vec bývalý "hipík aktivista" Shafer. "Celé tie roky sme sledovali problematiku konope, ako ide tam a späť. Jeden krok vpred, dva kroky späť. Nič moc sa vlastne nezmenilo. Teraz ale začína byť atmosféra úplne iná. Mám pocit, že tentoraz už sa všetko zmení nadobro, k lepšiemu."
Zdroj: “When Does Your Medical Marijuana Card Expire? A State-by-State Guide.” Leafly, www.leafly.com/news/author/bruce-kennedy.
Autor: Bruce Kennedy
Podobná téma
- Doktori si vyžadujú viac informácií o konope (výsledok štúdie)
- Archeológia, Biblia a história konope (Pravý Strom Života?)
- CBD ako záchrana pre mozgy hráčov amerického futbalu (CTE)