Škodcovia konopy: Ako sa zbaviť slimákov?

Konopa pestovaná vonku sa počas svojho životného cyklu stretáva s mnohými hrozbami. Ochrana proti škodcom je veľmi dôležitou súčasťou pestovania konopy. Aj keď slimáci a slimáky plnia v záhradných ekosystémoch prospešnú úlohu a ich prítomnosť v záhrade je veľmi dôležitá, s nárastom ich počtu môžu spôsobiť značné škody na rastlinách konopy a dokonca skonzumovať celé sadenice. V tomto článku sa s vami podelíme o najlepšie tipy a triky, vďaka ktorým ochránite rastliny konope pred slimákmi.

Ako poznať, že sú rastliny konopy napadnuté slimákmi?  

Slimáky napadajú konopu

Slimáci sú prvými škodcami, ktorí sa počas vegetačného obdobia môžu objaviť. Objavujú sa na jar, čo sa časovo kryje s rastom rastlín konope. Títo škodcovia sú spravidla najaktívnejší v noci, aj keď ich môžeme zahliadnuť aj cez deň. Aj napriek tomu je veľmi ľahké zistiť, či sú vaše rastliny týmito živočíchmi v noci napádané. Pokiaľ ich chcete pristihnúť, všímajte si tieto signály:
  • ohrýzané listy: veľké a natrhnuté dierky na listoch,
  • škvrny od strieborného slizu na ohrýzaných listoch a na zemi,
  • slimáčie vajíčka umiestnené na vlhkej pôde alebo v komposte.

Prevencia proti slimákom

Slimáci sú škodcami konopy

Rovnako ako v prípade iných škodcov, ktorí môžu napádať rastliny konopy, je najlepšie im predchádzať. Pomocou týchto tipov môžete ľahko zabrániť šíreniu slimákov a slimákov na záhrade s kanabisom:

Nezalievať v nočných hodinách 

Slimáci sú nočnými tvormi a vyhľadávajú vlhké prostredie. Nezalievajte rastliny na noc. Namiesto toho ich zalievajte až ráno.

Skúste sprievodnú výsadbu

Sprievodná výsadba je nielen ekologická, ale taktiež pomáha vytvárať silný ekosystém, ktorý je prospešný pre životné prostredie. Sprievodná výsadba využíva prírodné terpény, ktoré zabraňujú výskytu škodcov. Rastliny ako levanduľa, bazalka, harmanček, koriander a kôpor produkujú veľmi výrazné terpény, ktoré prirodzene odpudzujú mnoho škodcov konopy.

Postavte bariéry

Ďalší jednoduchý, ale účinný spôsob, ako zabrániť slimákom a slimákom pri pestovaní konope, je vytvorením fyzických zábran. Vytvorte okolo rastlín suchý priestor a nasypte okolo rastlín vápno, diatomitickú zeminu alebo slaný piesok. Akýkoľvek druh suchej, štrkovitej zmesi pomáha držať slimáky a slimáky ďalej od záhrady s kanabisom, pretože sucho tieto živočíchy odpudzuje. Použiť môžete aj kávu. Posypte rastliny alebo kvetináče zrnkami kávy. Tá slimáky a slimáky odpudzuje.

Ako sa zbaviť slimákov?  

Pokiaľ títo mäkkýše už hodujú na vašich konopných rastlinách, konajte rýchlo a efektívne, aby ste im v tom zamedzili. Existuje niekoľko spôsobov, ako sa s nimi vysporiadať:

Odoberte ich ručne 

Odobranie slimáka z konopy ručne

Tento spôsob je jednoznačne najjednoduchším spôsobom, ako sa s týmito škodcami vysporiadať. Mnoho pestovateľov svoje rastliny bráni tým, že ich zbierajú a premiestňujú inam. Treba ich chytať v noci, keď vyliezajú zo svojich úkrytov, aby si našli potravu. Preventívne sa na slimáky môžete zamerať aj počas dňa, a to nadvihnutím kvetináčov, tehál a podobných krytých miest, kde sa môžu skrývať.

Prilákajte dravcov

Prilákanie dravcov je najskôr tou najlepšou voľbou, pretože sa záhrada premení na funkčný ekosystém a zároveň ochránite rastliny konopy.

Medzi známe dravce slimákov patrí: 

  • chrobáky,
  • ropuchy,
  • žaby,
  • myši,
  • ježovia,
  • veveričky,
  • vtáci.

Pokiaľ chcete prilákať žaby, je nutné pre nich vytvoriť vlhké prostredie. Prilákať ich môžu malé mokrade vrátane rybníčkov. Ak máte na záhrade hustú a rôzne vysokú trávu, je to lákavé pre ježkov, ktorí sa radi živia slimáky a slimáky.

Nastavte pasti

Pivná pasť proti slimákom

Pokiaľ nemáte dostatok času alebo energie na to, aby ste ulitníky ručne lovili, je možné ich prilákať a potom ich chytiť do pasce. Tradičnou nástrahou proti slimákom a slimákom je pivná pasca. Do zeme vyhĺbte dieru a vložte do nej nádobku s pivom, slimáci a slimáky nebudú schopní odolať tejto vôni, spadnú dovnútra av okamihu utonú.


Ďalšie tipy týkajúce sa problémov so škodcami konopy nájdete v článkoch v sekcii pestovania na našom blogu

Podobná téma

Tagy

Autor: Lidka