Konopná "opica"
- Konopná opica môže spôsobiť bolesti hlavy, mentálnu hmlu, nevoľnosť aj začervenané oči
- Niektorí z užívateľov tento fenomén stále odmietajú, iní priznávajú, že príznaky zažili
- Opica sa v prípade liečebnej konopy vyskytuje iba pri aplikácii príliš veľkých dávok
Pre niektorých dobre známy fakt, pre iných stále veľmi pochybné mystérium – „konopná opica“ je však čoraz častejšie spomínaným fenoménom a môže sa prejavovať celým radom symptómov, od bolestí hlavy až po mentálnu hmlu.
Pokiaľ chceme fenomén konopnej opice lepšie pochopiť, musíme sa pozrieť na obmedzené množstvo štúdií vykonaných na túto tému a tiež na skúsenosti samotných užívateľov. Zároveň sa pokúsime rozptýliť niektoré z často mylných predstáv, ktoré medzi používateľmi stále panujú.
Výskum "konopnej opice"
Najslávnejšou štúdiou na túto tému je výskum vydaný roku 1985. V tomto experimente výskumníci použili iba malé množstvo testovacích subjektov, dohromady iba 13 účastníkov. Všetkým subjektom (za zmienku stojí, že išlo výhradne o mužov) bolo podané buď placebo alebo joint obsahujúci konopu o sile 2,9 % THC.
Po aplikácii im bol zadaný rad behaviorálnych úloh, napríklad triedenie kariet, spomenutie si na predošlú udalosť alebo testy vnímania času. Nasledujúci deň prebiehali testy znova, teda potom, čo sa všetci testovaní dobre vyspali. Výskumníci potom zaznamenali residuálny efekt iba u tých, ktorí dostali skutočné konope a poznamenali, že „výsledky napovedajú, že aplikácia marihuany môže spôsobovať residuálne následky podobné opice, ktoré sa prejavujú nasledujúceho dňa. Presná povaha a rozsah týchto residuálnych efektov a ich praktických implikácií zostáva neurčený".
Ďalšie štúdie pochádzajú z roku 1998, opäť využívajúce iba malé množstvo subjektov, tentoraz 10tich mužov. Výsledným zistením štúdie bolo, že "residuálny efekt aplikácie jednej cigarety obsahujúcej cannabis je minimálny". Výsledky tejto štúdie sú považované za dostatočne signifikantné, stále je tu však priestor na pochybnosti a to najmä kvôli malému množstvu skúmaných osôb a pozorovaniu efektu iba jedného jointu
Priznanie užívateľov konopy
Väčšina neoficiálnych dát potvrdzujúcich existenciu konopnej kocoviny pochádza od užívateľov, ktorí majú vo zvyku konzumovať oveľa väčšie množstvo konope, než je iba jeden joint. Ide najmä o tých, ktorí konopu nielen fajčia alebo vaporizujú, ale zároveň užívajú aj veľmi potentné konopné poživatiny (edibly). Zatiaľ čo niektoré z dostupných dát tieto neoficiálne tvrdenia podopierajú, bádatelia si stále nie sú úplne istí a nabádajú k ďalšiemu, dôkladnejšiemu výskumu.
Aká konopa alebo konopné produkty spôsobujú opicu?
Ako sme už spomínali, najčastejšou príčinou je nadmerná konzumácia konopných koncentrátov alebo ediblov. Fenomén konopnej opice je menej častý u užívateľov, ktorí konopu iba fajčia.
"Nech už je však metóda konzumácie akákoľvek, v prípade výskytu opice stačí znížiť dávku a nájsť tak vyrovnanejší stav, pri ktorom nebudú znateľné dlhotrvajúce, negatívne efekty."
Spôsobuje konopa dehydratáciu?
Vo výsledku totiž v prípade konopy ide iba o efekt suchých úst, ktorý je za dehydratáciu považovaný. V skutočnosti však nejde o dehydratáciu, ale iba o nedostatok slín v ústach.
Prečo vám konopa spôsobí sucho v ústach? Štúdie ukazujú, že molekuly THC sa viažú tiež na žľazy, zodpovedné práve za produkciu slín. Avšak, dôkladná hydratácia je pri aplikácii konopy aj bez nej veľmi dôležitá. Mnoho ľudí v dnešnej dobe na správny pitný režim zapomína, čo môže viesť k celému spektru zdravotných ťažkostí, z ktorých (ak nezačnete pitný režim dodržiavať) vás pravdepodobne nevytiahne ani liečebná konopa.
Zatiaľ čo teda konopa nespôsobuje priamo dehydratáciu, zanedbávanie prísunu tekutín môže spôsobiť príznaky, podobné opici.
Príznaky opice spôsobené konopou
Konopná opica spôsobuje okrem iného aj silnú bolesť hlavy
1. Nesústredenosť a mentálna hmla
- Začnite sa hýbať: Hľadenie do monitora vám z rána veľmi nepomôže. Vyskúšajte radšej naštartovanie so krátkou prechádzkou alebo klusom.
- Dajte si studenú sprchu: Studená alebo dokonca ľadová sprcha preukázateľne pomáha osviežiť zmysly. Šok pomocou studenej vody nakopne váš kardiovaskulárny systém a donúti vás sa hlboko nadýchnuť, čo sa vo výsledku prejaví vo vyššej bdelosti.
- Upravte stravu: Uistite sa, že jete kvalitné potraviny a dostatočne sa hydratujete.
- Vyskúšajte stimulant: Tí, ktorí potrebujú trochu intenzívnejšie nakopnutie, môžu vyskúšať napríklad kofeín alebo guaranu.
2. Ako na bolesť hlavy
Avšak, ak sa s bolehlavom prebudíte, je najlepšie nasledovať klasické metódy liečby:
- Studené obklady
- Masáže spánkov
- Lieky ako je aspirín, ibuprofén a podobne (uistite sa, že dodržujete pokyny na dávkovanie)
3. Liečba nevoľnosti
Aj keď nie je pocit nevoľnosti taký častý ako bolesti hlavy alebo mentálna hmla, u niektorých užívateľov sa predsa len vyskytuje. Ak ste jedným z nich, pokúste sa z rána rozbiehať pomalšie - dostatočne sa hydratujte a konzumujte iba ľahké jedlá. Ak problém pretrváva, dostavte sa za svojím lekárom.
4. Pomoc pre vysvhnuté, červené oči
Liečebný cannabis spôsobuje dilatáciu očných kapilár, čo sa vo výsledku prejavuje už symbolickým začervenaním očí. U väčšiny užívateľov tento efekt rýchlo vyprcháva, pokiaľ sa však prebúdzate a oči máte stále červené, vyskúšajte nejaké jemné, hydratačné kvapky.
Konopná opica je pre mnohých stále spornou témou, kým však nebude k dispozícii dostatočné množstvo dát, potvrdzujúcich alebo vyvracajúcich tento fenomén, sa odporúča hľadieť na riadne dávkovanie. Príslovie "nič sa nemá preháňať" očividne platí aj pre medicínsku konopu.
Podobná téma
- Konope a mozgové bunky - Štúdie
- Zostáva konope v tele dlhšie, ak trpíte nadváhou?
- Týka sa placebo efekt aj CBD?