Konope a rakovina - čo vieme a nevieme
Rakovina čiže nádorové ochorenie sa môže prejaviť u každého jedinca. Dnešný uponáhľaný a stresujúci život tomu navyše napomáha. Môže sa objaviť v akomkoľvek veku. K jej vzniku prispieva nezdravý životný štýl a strava, nadmerná konzumácia alkoholu, fajčenie, atď. Tomuto ochoreniu ročne podľahne len v ČR okolo 27 000 ľudí.
Rakovina sa dá rozdeliť na dva druhy. Prvým sú karcinómy, čo je nádor vznikajúci na vonkajšom alebo vnútornom povrchu tela a druhým sú sarkómy, nádory vznikajúce v bunkách vnútri tela. Už v tejto fáze vidíme, že otázka rakoviny nie je vôbec jednoduchá a teda rovnako komplikované je to aj s jej liečbou.
V poslednej dobe sa často diskutuje o látke, ktorá by mala pomáhať pri jej liečbe. Prvý kto vykonal klinickú štúdiu protirakovinových účinkov THC na človeka bol Manuel Guzman so svojím tímom. Pacientom, ktorí už nevykazovali reakcie na tradičnú liečbu podával THC. Podarilo sa mu znížiť bujnenie nádorových buniek.
Ďalšia štúdia vykonané na Harvarde hlásia, že THC má podiel na zastavení rakoviny pľúc. Rozdiel v čom sa líši klasická liečba chemoterapiou od liečby pomocou extraktu THC je ten, že chemoterapia ničí všetky bunky. Kdežto THC zabíja nádorové bunky bez toho, aby poškodila zdravé.
Vedľajšie účinky pri liečbe rakoviny
Liečba rakoviny sama o sebe spôsobuje vedľajšie účinky. Medzi ne sa radí napríklad anorexia, kachexia, zvracanie, silné bolesti alebo problémy so spánkom. Anorexiu, ktorá vzniká ako dôsledok nechuti k jedlu a často je sprevádzaná kachexiou (neprimeraný úbytok hmotnosti, svalov a tukov) sa dá zabrániť a to podávaním THC, ktoré pomáha zvyšovať chuť k jedlu.
Protirakovinové lieky dráždia sliznicu žalúdka, čo má za príčinu vyvolanie nevoľnosti a zvracania. Opäť tu zohráva konope kladnú rolu. Má totiž anti-emetické čiže protinevolnostné vlastnosti a tým sa stáva užitočným pri liečbe pacientov s rakovinou. Podávať ho možno rôznymi spôsobmi, preto je vhodné aj pre pacientov ktorí nemôžu prijímať potravu.
Medzi ďalšie plus konope sa radí schopnosť uvoľňovať napäté svaly a tým tak zmierňovať bolesti. Využitie pri poruchách spánku je tiež možné, pretože konope má sedatívne účinky. Poukazuje sa aj na to, že zložky obsiahnuté v konope majú schopnosť rakovinu zastaviť.
Liečba mozgových nádorov
Nejagresivnějším a najviac bežným typom mozgového nádoru u človeka je Glioblastoma multiforme. Dĺžka života s týmto typom sa odhaduje na pol roka až rok.
Súčasná liečba operatívnym odstránením a rádioterapiou je neúčinná. Dôležitú úlohu preto tu môžu zohrať kanabionidy, ktoré chránia astrocyty (bunky patriace do skupiny neuroglií). Cieľom kanabinoidov sú rakovinové bunky v mozgu. Stimuláciou kanabinoidmi sa potlačí rast nádoru a výrazne sa ovplyvní životaschopnosť buniek glioblastoma multiforme. Pokusy vykonané na gliových bunkách preukázali, že inkubáciou s kanabinoidmi sa vyvolá u buniek bunková smrť. Zdravé mozgové bunky zostávajú nedotknuté.
V súčasnej dobe sa stratégie zameriavajú na optimalizáciu protirakovinovej účinnosti kanabinoidov. Pred podaním látky pacientovi jej predchádza zdĺhavý výskum. Oficiálne sa používa iba na liečbu ťažko chorých alebo umierajúcich ľudí a to len v niektorých štátoch.
Je ale treba si uvedomiť, že táto rastlina nie je všemocná a to čo pomôže jednému človeku, nemusí pomôcť druhému. S tým sú spojené aj ďalšie kritériá, ako je vek pacienta, pohlavie, zdravotný stav, štádium choroby, použitá odroda, ...). Niekomu teda mierne alebo viac zlepší zdravotný stav a niekomu pomôže sa z choroby aj úplne vyliečiť.
Súčasná legislatíva v Českej republike ale nedovoľuje pestovanie marihuany za účelom samoliečby.
Nezabudni zdieľať článok s tvojimi kamarátmi!
Podobná téma
- Lekárska marihuana a konopná masť
- Lekárska marihuana podľa použitia
- História marihuany 1/2
- História marihuany 2/2
- 6 tipov pre správne skladovanie lekárskej marihuany
- Fénixove slzy - zázračný liek
- Liečebné konope v lekárňach
- Konope a choroby 1. diel
- Konope a choroby 2. diel
- Konope a choroby 3. diel
- Konope a choroby 4. diel