Konope a choroby 4. diel
Vo štvrtom dieli o chorobách, proti ktorým má konope priaznivý vplyv sa pozrieme na niekoľko závažných chorôb, ktoré trápia veľkú časť populácie aj niektoré menej obvyklé choroby.
Obsah článku:
Konope a rakovina
Ako samotná rakovina, tak aj rôzne spôsoby jej liečby vyvolávajú niekoľko vedľajších účinkov, vrátane anorexie a kachexie, nauzey a vracania, niektorí zažívajú silné bolesti a problémy so spánkom. Pre mnoho z týchto pacientov existuje látka, ktorá im môže pomôcť dostať sa cez to všetko, a tou látkou je marihuana.
Anorexia a kachexia:
Anorexia, strata túžby po jedle (alebo strata chuti do jedla) je častým príznakom u pacientov s rakovinou, aj keď tieto príznaky môžu nastať skôr alebo aj neskôr v priebehu choroby. Kachexia väčšinou prichádza s anorexiou (ale nie vždy). Pri kachexii majú pacienti významnú slabosť a progresívnu stratu hmotnosti, tukov a svalov.V týchto prípadoch im marihuana, konkrétne THC, pomáha zvýšiť chuť do jedla.
Nevoľnosť a vracanie:
Protirakovinové lieky môžu vyvolávať nevoľnosť a vracanie, sú navrhnuté tak, aby ovplyvňovali tú časť mozgu, ktorá riadi tieto reakcie a dráždi sliznicu žalúdka. Existuje niekoľko faktorov, ktoré ovplyvňujú výskyt a závažnosť týchto vedľajších príznakov liečby. Záleží na type liekov, dávkovaní, rozvrhu a na reakciách pacienta. Vzhľadom k tomu, že konope má anti-emetické (proti nevoľnostné) vlastnosti, je veľmi užitočné pre liečbu pacientov s rakovinou a so zvýšenou nevoľnosťou. Vzhľadom k tomu, že môže byť podávané rôznymi spôsobmi, môžu ho využívať pacienti, ktorí nemôžu jesť.
Konope pomôže zaspať a pomáha od bolesti
Marihuana technicky nie je analgetikum, ale môže pripomenúť bolesti tým, že uvoľní napäté svaly. Jej uspávacie účinky poznajú aj rekreační fajčiari, pacientom svojimi schopnosťami dokáže pomôcť k pokojnému spánku.
Nové výskumy
Zatiaľ neprebehlo žiadne oficiálne vyhlásenie, niekoľko zdrojov však ukazuje na možnosť, že konope, alebo niektoré zložky v ňom obsiahnuté, môžu zastaviť rakovinu a rast nádorových buniek. Väčšina z týchto výskumov sa vykonáva v Európe, pretože americké predpisy sťažujú vedcom testovanie s kanabisom.
Konope priamo rakovinu nelieči, ale obmedzuje jej prejavy a uľavuje od bolesti.
Konope a AIDS
Štúdia zverejnená v roku 2004 ukázala, že približne štvrtina všetkých pacientov s AIDS používa konope ako prostriedok na zmiernenie bolesti, k úľave od úzkosti, nevoľnosti a k zlepšeniu ich apetítu. To by však nemalo byť žiadnym prekvapením, pretože je všeobecne známe, že lekárska marihuana je antiemetikum (liek proti nevoľnosti) a jej analgetické vlastnosti (proti bolesti) sú prospešné pri liečbe HIV a AIDS.
Niekoľko rôznych organizácií, vrátane britskej Dolnej snemovne lordov pre vedu a techniku, Austrálskej národnej pracovnej skupiny pre konope a Inštitútu medicíny (IOM) preskúmalo užívania kanabisu pre liečbu AIDS. Inštitút medicíny (IOM) dospel k záveru, že "U pacientov s AIDS, alebo u tých, čo prechádzajú chemoterapiou a trpia súčasne závažnou bolesťou, nevoľnosťami a stratou chuti do jedla, môžu kanabinoidné látky ponúknuť široké spektrum úľavy, čoho iné lieky nie sú schopné dosiahnuť. "
AIDS Wasting Syndrom (alebo ak chcete kachexia):
Pred vynálezom proteázy - spomaľovacích liekov, bol Wasting syndrom častou komplikáciou pri HIV. Predstavuje veľkú stratu hmotnosti, stratu chuti do jedla, únavu a svalovú atrofiu, čo zvyšuje celkové oslabenie pacientov.
Medzi časté účinky užívania kanabisu patrí zvýšená chuť do jedla, rovnako ako zmiernenie symptómov AIDS. Lekárska marihuana, alebo kanabinoidné lieky, sú často využívané k alternatívnej liečbe v Spojených štátoch, v Kanade a Európe. V tých častiach sveta (Afrika), kde marihuana nie je k dispozícii a je ťažko dostupná, je Wasting syndróm stále významným rizikom pre pacientov s AIDS, a je známy ako "slim disease" - štíhla choroba.
V roku 1970, klinické štúdie na ľuďoch začali preukazovať schopnosti konope stimulovať hmotnosť aj chuť do jedla u zdravých dobrovoľníkov. V štúdii sa skutočnými pacientmi pri liečbe AIDS, THC výrazne zvýšilo chuť do jedla a znížilo nevoľnosti. Nežiaduce účinky boli mierne, a nálada pacientov sa výrazne zlepšila. Tieto výsledky pre použitie konope pri liečbe HIV / AIDS sú zaznamenané v Americkom inštitúte Medicíny. Okrem iného, štúdie realizované na Univerzite v Kalifornii rozhodli, že inhalácia marihuany nie je v rozpore s účinnosťou inhibítorov proteázy-liekov spomaľovacích priebeh choroby.
Hlavný účinok konope je proti bolesti
Konopné drogy boli schválené vo forme dronabinol - syntetický kannabinoid, tiež známy ako "orálne THC" alebo "Marinol". Slúži ako stimulant podporujúci chuť do jedla a ako antiemetikum, ktoré tíši zvracanie. Najviac je využívaný pri liečbe AIDS a pri liečbe rakoviny chemoterapiou.Výskumy skúmajúce výhody konope aj naďalej pokračujú a hľadajú spôsoby, aby bolo možné využívať viac konope na zmiernenie bolesti a liečbe choroby.
Konope a mozgové nádory
Účinná látka obsiahnutá v marihuane - tetrahydrokanabinol (THC) - nielen že preventívne pomáha zabrániť vzniku nádoru, ale tiež ho dokáže liečiť. Tento medicínsky zázrak funguje na princípe, že THC navodí proces autofágie, čo znamená, že rakovinové bunky začínajú konzumovať sami seba.
Skôr ako rozširovanie sa na ďalšie zdravé mozgové bunky, tieto rakovinové bunky sa kŕmia navzájom sami na sebe, až kým z nich nezostane nič. To všetko prichádza bez vedľajších rizikových účinkov, ktoré poskytujú iné, predovšetkým syntetické drogy, určené pre tento účel.
Keďže stále nejde o primárny spôsob liečby, možno predpokladať, že existujú aj efektívnejšie metódy a preto sa konope pri liečbe mozgových nádorov masívne nerozšírilo.
Španielski vedci na Computense University boli prví, ktorí dali tento jav na vedomie, a to v roku 2008. Začali podávaním THC, u testovaných si všimli drastického zlepšenia už po dvoch týždňoch!
O rok neskôr bol vykonaný ďalší výskum. Predmetom boli dvaja pacienti s multiformným glioblastómom, ktorí sa zapísali do experimentu, pri ktorom im bolo THC podávané injekciami priamo do mozgu, na rozdiel od bežného podávania do krvného riečišťa. Glioblastóm multiforme je nemilosrdný a často znovu sa objavujúci nádor, s ktorým je boj málokedy úspešný. Po podaní THC do mozgu, výskumníci zaznamenali výrazne zvýšenú autofágiu a zmenšenie nádoru.
Snáď najviac úžasná bola skutočnosť, že pacienti nemali žiadne negatívne vplyvy z THC injekcií. Štandardná liečba by však mohla skončiť smrťou, alebo by spôsobila vysoko nežiadúce vedľajšie účinky.
Konope a roztrúsená skleróza
Roztrúsená skleróza je chronické degeneratívne ochorenie centrálneho nervového systému. Jej príznaky zahŕňajú svalovú slabosť, stratu sebakontroly a zápaly. V priebehu času, pacienti s roztrúsenou sklerózou, sa zvyčajne stávajú plne invalidní, v niektorých prípadoch môže nastať aj smrť v dôsledku tejto choroby.
Údaje od vedcov hovoria, že diagnóza roztrúsenej sklerózy je oznámená väčšinou ľuďom vo veku od dvadsať do štyridsať rokov.
Ako klinické, tak neoficiálne správy poukazujú na schopnosť kanabinoidov znížiť príznaky roztrúsenej sklerózy - depresiu, únavu, inkontinenciu, bolesti a svalové napätie.
Informácie poukazujú, že každý druhý pacient s roztrúsenou sklerózou využíva marihuanu na liečebné účely. V roku 2003 časopis Brain vydal oznámenie, že kanabinoidy skutočne môžu zabrániť progresii (postupovanie, rozšírenie) roztrúsenej sklerózy, a nielen že zmierňujú symptómy, ktoré ju sprevádzajú.
V zhrnutí: konope môže spomaliť, ak nie zastaviť, neurodegeneratívne procesy, ktoré by v konečnom dôsledku mohli viesť k chronickým ťažkostiam a ďalším chorobám.
V tom istom roku, teda v roku 2003, Holandské výskumy vyhlásili, že použitie THC zlepšuje u pacientov imunitné funkcie. Ďalšie štúdie z roku 2006, u 167 pacientov preukázali, že zmiernili symptómy až na 434 dní a to bez zvyšovania dávok marihuany.
Zdravotné úrady v Kanade, na Novom Zélande, v Španielsku a vo Veľkej Británii už schválili užívanie extraktu konope za účelom zníženia syndrómov roztrúsenej sklerózy. V niekoľkých ďalších krajín sa na schválenie čaká. U nás sme sa už dočkali, otázkou je ako sa k liečbe postavia lekári.
Konope a záchvaty - Epilepsia
Epilepsia je neurologické ochorenie, ktoré postihuje približne jedného človeka zo sto. U lekárskej verejnosti sa epilepsia klasifikuje podľa oblastí mozgu, kde záchvaty vznikajú, ako sa šíri a akú veľkú časť mozgu zaberajú. Väčšina epileptických záchvatov je oznamovaná takzvanou aurou, ktorá sa prejavuje zmeneným správaním a citlivosťou na svetlo aj zvuk. Samotné záchvaty môžu nastať bez zjavného dôvodu, alebo môžu byť vyvolané stresom, nedostatkom spánku, nízkou hladinou cukru aj nudou. Príčinou vzniku epilepsie u konkrétnych osôb môže byť zranenie pri narodení, útoky vírusových infekcií, traumy, hormonálna nerovnováha, alebo príčina môže byť idiopatická - neznáma.
Niektoré druhy epilepsie môžu byť ovládané takzvanými antikonvulzívami, niektoré druhy epilepsie nereagujú na farmaceutické lieky. Antikonvulzíva sú lieky, ktoré však môžu mať nebezpečné vedľajšie účinky, napríklad emočných poruchy, zdurenie ďasien, zníženie tvorby červených krviniek a mäknutie kostí. Navyše antikonvulzíva zastavujú záchvaty len u 60% pacientov.
Konope bolo testované pre zmiernenie záchvatov už v 19. storočí. Väčšina dát je dnes neoficiálnych, ale osobné príbehy pacientov smerujú k tomu, že konope dokáže veľmi dobre ovládať záchvaty. Slúži na prevenciu, kedy sa dá kombinovať aj s tradičnými liekmi. Pacienti, ktorí prešli touto kombinovanou liečbou uviedli, že po odstavení bežných liekov sa záchvaty stále nedostavujú.
Boli vykonané vedecké testy na využitie konopných liekov na liečbu epilepsie. Výskum bol zameraný na nežiaduce účinky, ku ktorým by látky obsiahnuté v konope, ako je napríklad THC, mohli mať tendenciu. Výskum ukázal, že cannabidiol nemá takmer žiadne negatívne účinky.
Konope a kachexia
Keď sa konope, alebo kanabinoidné lieky predpisujú na liečbu rakoviny alebo AIDS, dôvodom nie je samotná choroba, ale kachexia, ťažká " choroba" vďaka ktorej pacienti často ťažko trpia.
Podľa literatúry z American Cancer Society, je kachexia a anorexia diagnostikovaná u viac ako dvoch tretín všetkých onkologických pacientov v pokročilom štádiu choroby. Sú považované za nezávislé faktory pri výpočte chorobnosti - štádium ochorenia, a úmrtnosti-pravdepodobnosť smrti. kachexia predstavuje nechutenstvo, nevoľnosť, vracanie, bolesti a často je popisovaná ako vysoký dopad na celkovej kvalite života pacienta.
V roku 1986, hlavná účinná zložka marihuany - THC, bola licencovaná ako anti-emeticum (liek proti nevoľnostiam) pre pacientov s rakovinou, ktorí podstupujú chemoterapiu. Rovnako tak klinické štúdie preukázali, že THC obsahuje významné stimulanty chuti do jedla, čím zvyšuje ich telesnú hmotnosť, a to u pacientov s AIDS (alebo HIV pozitívnych) a rakovinou. Rekreační fajčiari marihuany zažívajú pocit hladu, ale tí, ktorí používajú konope pre liečivé účinky zisťujú, že ich apetít sa zlepšil a pribúdajú na váhe.
Najviac účinné výskumy pre liečbu kachexie boli vykonávané s celým kanabisom, a nie len sa samostatnou látkou THC. Celý účinok súvisí aj s ostatnými kanabinoidmi, ktoré znižujú psychotropné účinky THC, ale zároveň nebráni zvyšovaniu chuti do jedla.
Väčšina pacientov s rakovinou a AIDS nesmie mať predpísanú lekársku marihuanu len pre liečbu kachexie. Avšak v tých štátoch, kde je konope schválené pre používanie v zdravotníctve, pacienti majú dovolené ho využívať na zmiernenie bolesti a minimalizáciu ďalších príznakov. V tomto prípade tiež pomáha bojovať proti kachexii a anorexii len ako bonus, ako vedľajší pomoc.
Konope a choroba šialených kráv
Štvordielny seriál o chorobách zavŕšime trochu netradičnou chorobou.
V poslednej dobe sa stále viac a viac výskumov vykonáva s ohľadom na možné prínosy marihuany. Väčšina z nás (okrem vlády) nemôže tvrdiť, že marihuana nemá žiadne liečivé vlastnosti. Dokonca pôsobí ako prevencia proti chorobe šialených kráv. Štúdie ukázali, že tí, ktorí požívajú konope s vysokým obsahom CBD - cannabinoidov, sa nemusí toľko báť tejto choroby. Choroba šialených kráv je ťažké, smrteľné a chronické ochorenie, ktoré napáda infekciou časť mozgu.
Zatiaľ neexistuje žiadny liek na chorobu šialených kráv, ani marihuanu nemôžeme považovať za liek tejto choroby. Avšak cannabidiol funguje tak, že blokuje vstup tejto infekcii do mozgu, a tým znižuje šancu na vznik tejto choroby.
Francúzski vedci potvrdili tento fakt záverom z vykonaných výskumov, a povedali: "Naše výsledky naznačujú, že CBD môže chrániť neuróny pred niekoľkými molekulárnymi a bunkovými vplyvmi, podieľajúcich sa na rôznych krokoch neurodegeneratívneho procesu, ktorý prebieha počas infekcie. CBD predstavuje sľubný nový protiliek. "
Zdroj obrázků: ego.ihned.cz, raconteur.net
Podobná téma
- Konope a choroby 1. diel
- Konope a rakovina - čo vieme a nevieme
- Konope a choroby 2. diel
- Konope a choroby 3. diel