Hydroponické pestovanie konopy: Ako na to?
Hydroponický systém pestovania
Hydropónia je metóda pestovania konopy, pri ktorej sa ako základné médium používa voda. Hydroponická konopa je označenie pre akúkoľvek konopu, ktorá sa pestuje bez použitia zeminy. Hydroponickú konopu je možné pestovať rôznymi spôsobmi, a to napríklad v hlinených okruhliakoch, iba vo vzduchu alebo v kamennej vate.
Výhody hydroponického pestovania
Pri hydroponickom pestovaní konopy môžu rastliny vyrásť do väčšej výšky, rýchlejšie rásť a dosahovať vyššie úrody. Dôvodom je predovšetkým to, že živiny v hydroponickom systéme sú rastlinám oveľa ľahšie dostupné. Živiny sú rozpustené vo vode a prenikajú priamo do koreňového systému, pretože sa tu nevyskytuje pôda. Naopak v pôde musia korene živiny hľadať. Jednoduchý prístup k živinám umožňuje rastlinám ušetriť energiu, ktorú potom môžu venovať rastu.
Nevýhody hydroponického pestovania
Tento systém môže byť trochu zložitejší, pretože vyžaduje mnoho zásahov zo strany pestovateľa. Je nutné kontrolovať hladinu pH, aby rastliny dokázali vstrebať všetky živiny a čo najviac rástli.
Aké pestovateľské média sa používajú pri hydroponickom pestovaní?
Pestovateľské médiá sú náhradky pôdy využívané pri hydroponickom pestovaní. Hydroponický systém pestovania konope vyžaduje pestovateľské médium, ktoré umožní dodať rastline dostatok vzduchu, zatiaľ čo korene rastliny dosiahnu na živiny obsiahnuté vo vode. Pri hydroponickom pestovaní konope si môžete vybrať z mnohých pestovateľských médií. Nižšie sú uvedené tie najobľúbenejšie z nich.
Kamenná vata Rockwool
Pravdepodobne jeden z najobľúbenejších variantov hydroponického pestovania. Rockwool je materiál vyrobený z roztavených kamenných vlákien. Hlavnou výhodou tejto vlny je jej schopnosť zadržiavať vodu, čo zaisťuje dostatočnú hydratáciu koreňového systému. Nevýhodou je, že môže obsahovať vysokú hladinu pH.
Vzduch
Korene rastlín sú síce primárne určené na pestovanie v pôde, ale môžu rásť aj vo vzduchu. Vzduch môže byť veľmi efektívnym pestovateľským médiom, pretože korene potrebujú na svoj rast veľa kyslíka, zároveň je však nutné udržiavať stálu vlhkosť, aby nedošlo k vyschnutiu koreňov.
Hlinené okruhliaky
Hlinené okruhliaky sú obľúbené vďaka prevzdušňovaniu koreňov. Na dosiahnutie optimálneho prostredia pre rast je občas potrebné upraviť pH. Okruhliaky by mali byť umiestnené v plastových miskách, ktoré umožnia koreňom prerastať.
Najčastejšie druhy hydroponických pestovateľských systémov
Existuje mnoho druhov hydroponických pestovateľských systémov, ktoré sa odlišujú svojou zložitosťou a majú svoje vlastné výhody a nevýhody. Všetky tieto systémy sú si podobné v tom, že využívajú vodu obohatenú o živiny. Avšak ich nastavenie sa môže značne líšiť v závislosti od takých faktorov, ako je množstvo vody a spôsob jej cirkulácie. Určite zvážte svoju úroveň odborných znalostí, množstvo peňazí a času, ktoré ste ochotní investovať, a tiež koľko rastlín si chcete do svojej záhrady zaobstarať.
Deepwater technology (hlbokovodná technológia)
Pokiaľ patríte medzi začiatočníkov, ktorí nikdy predtým hydroponický systém nezostavovali ani nepoužívali, táto technológia pre vás bude tou najlepšou voľbou. Charakteristickým znakom hlbokovodnej technológie je nádrž, ktorá je schopná udržať veľké množstvo vody. Vzduchové čerpadlo s príslušným vzduchovým filtrom zaručí, že voda bude dostatočne okysličená. Táto metóda prispieva k rýchlemu rastu rastlín a je relatívne jednoduchá na zostavenie.
Nutrient Film Technique (technika živného filmu)
Technika živného filmu sa vyznačuje tým, že nevyužíva pestovateľské médium, vďaka čomu môžu korene rastlín rásť do veľkej šírky. Koreňom zaisťuje stály prísun vody a živín. Vďaka tomu je možné dosiahnuť vysokú úrodu za krátku dobu. Táto metóda je ideálna pre komerčné veľkopestovanie.
Ebb and Flow (systém zaplavenia a odtoku)
Aeropónia
Aeroponický systém je najmodernejší hydroponický systém. Aeroponické pestovanie nevyužíva žiadne pestovateľské médium, takže korene rastlín môžu voľne visieť. Na korene je priebežne rozprašovaný živný roztok, čo rastlinám umožní prijímať súčasne veľké množstvo vzduchu a vody. Výhodou tejto metódy je, že napomáha prijímaniu a vstrebávaniu živín, čo sa prejaví v rýchlejšom raste rastlín.
Drip systém (systém kropenia)
Kropiaci systém je najbežnejším variantom hydroponického pestovania a patrí k tým najrýchlejším, pretože každá rastlina dostáva rovnaké množstvo živín. Tento systém zahŕňa veľkú misku naplnenú pestovateľským médiom. Súčasťou systému sú aj kropiace trubice. Rastliny tak dostanú pravidelný prísun živín, ktoré na ne kvapkajú cez pumpičky pripojené k nádržiam s vodou. Korene rastlín sú tiež neustále vystavené vzduchu.