Čo naznačujú farby konopy a čo spôsobuje jej sfarbenie?

Kúzlo konopy spočíva v nekonečnom rade rôznych vlastností, ktoré môže daný druh rastliny ponúkať. Všetky druhy konope majú určitý odtieň zelenej farby, ale každý, kto má s kanabisom aspoň trochu skúseností, si určite všimol, že rastlina často vykazuje celú škálu ďalších farieb. Fialová, ružová, modrá, červená, oranžová, biela a dokonca aj čierna. Prečítajte si, čo jednotlivé farby prezrádzajú o kvalite a genetike rastliny.

Konopa sfarbená do fialova

Prečo majú pupene konopy rôzne farby? 

Dva hlavné dôvody, prečo môže mať konopa rôzne sfarbenie, sú pigmenty a environmentálne faktory. Pigment je farbiaca látka, ktorá je úplne alebo takmer nerozpustná vo vode. Sú to chemické látky, ktoré dávajú objektom farbu.

Pigmenty obsiahnuté v konope sú nasledujúce:

Chlorofyl:

Chlorofyl sa vyskytuje takmer v každej rastline. Rastliny majú zelenú farbu práve vďaka chlorofylu, ktorý je nevyhnutnou súčasťou fotosyntézy. Chlorofyl sa nachádza aj v chloroplastoch. Chloroplasty zachytávajú svetlo, prevádzajú svetelnú energiu a premieňajú ju na energiu chemickú.

Flavonoidy

Flavonoidy sú prírodné zlúčeniny vytvárané rastlinami, ktoré sú zodpovedné za tvorbu najrôznejších farieb. Flavonoidy sú žlté, modré, fialové alebo červené. Sú tiež dôležité pre zdravie rastlín, pretože pomáhajú chrániť rastliny pred UV žiarením a niektorými chorobami.

Karotenoidy

Karotenoidy sú zdrojom červených, oranžových a žltých sfarbení u rastlín a živočíchov. Nachádzajú sa napríklad v mrkve a sú nevyhnutné na tvorbu vitamínu A. Karotenoidy pomáhajú rastlinám prijímať slnečnú energiu.

Environmentálnymi faktormi ovplyvňujúcimi farbu konopy sú:  

Nedostatok živín a vody

Nedostatok živín alebo vody môže byť dôvodom, prečo na rastlinách konope zbadáte iné farby ako zelenú. Dve živiny, od ktorých závisí odolnosť a zdravie rastlín, sú dusík a fosfor. Pokiaľ rastlina nemá dostatok dusíka, jej listy môžu zožltnúť.

Teplota

Teplota, pri ktorej konopa rastie, ovplyvňuje produkciu chlorofylu. Nižšie teploty spôsobujú, že chloroplasty sú menej zelené, pretože sa ich produkcia spomalí.

Staroba rostliny

Hoci to neovplyvňuje farbu toľko ako iné faktory, zrelosť rastliny má vplyv na farbu piestikov, čo sú oranžové chĺpky, ktoré môžete nájsť na zrelých pukoch. Keď sa blíži doba zberu, oranžová farba sa zvýrazňuje a môže sa objaviť červený, ružový a hnedý odtieň.

Farby konopy

Zelená

Konopa sfarbená do zelena

Väčšina rastlín vrátane konopy má vďaka prítomnosti chlorofylu prevažne zelenú farbu. Rastlinné tkanivo často obsahuje toľko chlorofylu, že jeho zelená farba skrýva prítomnosť iných farebných pigmentov. Na jeseň sa začínajú objavovať iné farby, pretože produkcia chlorofylu sa spomaľuje. Podobný jav môžeme pozorovať pri listnatých stromoch, keď menia farbu a ich opadávajú.

Žltá a oranžová

Konopa oranžovej farby

Väčšina rastlín produkuje určité množstvo karotenoidov, ale zelená farba chlorofylu má tendenciu maskovať žlté a oranžové odtiene, najmä na začiatku rastového cyklu. Akonáhle sa však obdobia zberu začnú rozkladať, začnú sa viac ukazovať.

Medzi odrody s oranžovými alebo žltými kvetmi patrí Orange Bud.

Fialová a modrá

Fialová a modrá konopaAntokyány bez karotenoidov vytvárajú modré a fialové odrody konopy. Keď je rastlina konope ešte pomerne mladá, antokyanov si najskôr nevšimnete, ale modrej a fialovej farby sa objaví, až rastlina dosiahne zrelosť. Na dosiahnutie optimálneho odtieňa vám môže pomôcť zníženie teploty, pretože sa tým aktivujú nemrznúce vlastnosti týchto zlúčenín. Veľmi obľúbené sú fialové odrody konopy, ako napríklad Purple Kush. Medzi odrody konopy s modro sfarbenými pukmi patria Blue Dream a Blue Velvet.

Červená a ružová

Červená konopa

Pokiaľ sú prítomné karotenoidy i antokyany, vznikajú ružové a červené odrody konopy. Vzhľadom na to, že existuje veľké množstvo karotenoidov a antokyanov, tieto dva pigmenty sa môžu navzájom kombinovať a vytvárať rôzne farby, z ktorých najčastejšie sú červená a ružová. Červené a ružové odrody sú pomerne vzácne. Patrí medzi ne Red Poison a Pink Panther.

Čierna

konopí zbarvené do černa

Odrody čiernej konopy pochádzajú z konopy s vysokým obsahom antokyanov, ale aj naňho má vplyv špecifické zmeny prostredia. Akonáhle rastlina s vysokým obsahom antokyanov dozreje, jej odtieň stmavne a postupom času sa začne sfarbovať do čierna. Manipulácia s pH a teplotou tiež pomáha konopným púčikom tmavnúť. Tieto zlúčeniny sa aktivujú pri poklese teplôt a bránia zamrznutiu vody v rastlinách konopy.

Biela

Konopa sfarbená do biela

Konopné púčiky sú biele vďaka trichómom, čo sú drobné chĺpky vyrastajúce z kvetov. Trichomy sú plné kanabinoidov a terpénov. Biela konopa je známa tým, že má oproti iným odrodám menej vône a chuti. White Widow je odroda so sklonom k pokrytiu trichómy.

Ako dosiahnúť najlepších farieb? 

Pretože teraz už máte lepšiu predstavu o tom, aké farby sa môžu na púčikoch objaviť, budete sa možno chcieť dozvedieť viac o tom, ako s týmito farbami manipulovať podľa svojich predstáv. Farby konopy môžete ovplyvniť:

Genetikou

Odrody so správnou genetikou produkujú za špecifických podmienok nádherné farby. Môžete ich pestovať buď vypestovať vo svojej cielenej podobe, čím dosiahnete predvídateľné, ale zaujímavé výsledky, alebo môžete tieto odrody vzájomne šľachtiť a získať tak úplne novú farebnú škálu.

Teplotou

Niektoré odrody konopy odhalia svoju skutočnú farbu iba vtedy, keď nastavíte nočnú teplotu o niekoľko stupňov nižšie ako dennú teplotu. Dávajte si pozor, aby ste ju neznížili príliš, pretože by rastliny mohli utrpieť šok. Dbajte na to, aby bolo stále dostatočne teplo, aby sa rastline darilo a teplotu znižujte pozvoľna a opatrne.

Úrovňou pH

Ak chcete dosiahnuť krásne fialové puky, posledným faktorom, ktorý treba zvážiť, je úroveň pH. Konope rastie najlepšie v pôde s pH medzi 5,5 a 6,5.

Ak chcete vytvoriť červenú a ružovú farbu, udržujte pH kyslé (na spodnej hranici vyššie uvedených hodnôt). Žlté a modré farby sa objavujú skôr vo vysokých hodnotách pH.

Farebná konopa

Sú farebné odrody konopy lepšie než klasické?  

To závisí od genetiky odrody a od spôsobu, akým je farba dosiahnutá. Odtieň konope zvyčajne nemá vplyv na jeho účinnosť. Ale pokiaľ sú rastliny sfarbené inak v dôsledku nedostatku živín, nemusia byť tak účinné. Pokiaľ je rastlina predurčená na to, aby vykazovala rôzne farebné odtiene, a pokiaľ s ňou správne zaobchádzate, nebude medzi farbou a účinnosťou žiadna súvislosť.

Farebné je obľúbené pre svoj zaujímavý a atraktívny vzhľad. Rôzne farby konope môžu vašej záhrade dodať estetický a atraktívny vzhľad.

 

Podobná téma

Tagy

Autor: Lidka