Budúcnosť konopy: Ako to bude vyzerať?
Výsledkom minulých rokov ohľadom konopy sú rôzne druhy feminizovaných a samokvitnúcich semienok konopy. Konopný priemysel už dávno nie je otázkou miliónov, ale miliárd. Najdramatickejšie zmeny sú však predpovedané od roku 2020 do roku 2050. Čo všetko by sa v tomto rozmedzí mohlo zmeniť? Poďme sa na to spolu pozrieť.
Aké inovácie sa aktuálne dejú v konopnom svete?
Uviedli sme, že veľkým prelomom z minulých rokov je vznik samokvitnúcich, feminizovaných a CBD semienok konopy. Momentálne sa špecialisti zameriavajú na šľachtenie CBG konopných semienok. Takýto výsledok by priniesol semienka na presne vyhradené účely, zároveň s rozmanitými účinkami. Zatiaľ si však musíme vystačiť s CBG olejom.
Vzniknú nové konopné semienka a kanabinoidy
Vznik nových odrôd súvisí s predošlým bodom. V praxi to znamená, že za normálnych okolností by došlo k vyššiemu šľachteniu nových semienok, ktoré budú sedieť na konkrétny ľudský endokanabinoidný systém. Ďalej sa diskutuje o tom, že by mohli vzniknúť semienka, ktoré by slúžili ako podporná látka na určité zameranie, ako je úzkosť, upokojenie alebo eufória. Každé inovácie prinesú zo začiatku veľký zisk. Rovnako by to bolo aj v prípade konopných semienok, pretože je do nich vložená vysoká miera investícií.
V budúcnosti sa plánuje aj šľachtenie CBG semienok
Nové spôsoby užívania konopy
Vaporizácia konopy patrí stále k novým spôsobom užívania, ktoré boli vynájdené len nedávno. Novšie návrhy však podporujú predstavu, že konopa by sa mohla dať aplikovať na kožu v podobe náplastí. Fungovalo by to pomocou nanotechnológie, ktorá by umožňovala, že presne stanovená dávka konopy by sa dostala do krvného obehu. Ďalej sa pracuje aj na prehĺbení rozvinutia trhu s konopnými nápojmi s rôznou koncentráciou. Poslednou novinkou by mali byť aj konopné inhalátory. Tie by priniesli okamžitý účinok pomocou vdýchnutia, a boli by oslobodené od spaľovania, ako je to v prípade vaporizácie alebo fajčenia.
Konopné odrody k vášmu endokanabinoidnému systému
Odborníci sa usilujú o technológiu, ktorá by dopodrobna zmapovala každý ľudský jedinečný endokanabinodný systém. Tvrdia, že takto by mohla zvyknúť tzv. „konopa na mieru“. Avšak, endokanabinoidný systém si vyžaduje dlhodobé preskúmanie, čo by určite prinieslo aj existenciu nových kanabinoidných receptorov.
Ľudský endokanabinoidný systém
Môže dôjsť k patentovaniu konopy?
Odpoveď na patentovanie konopy nie je jednoznačná. Je to o to zložitejšie, pretože konopa stále rastie voľne v prírode, a bolo z nej už vyrobených mnoho produktov. Takže to znamená, že je veľmi nepresné predpovedať, či by jej výrobcovia prišli s nejakým úplne novým nápadom, ktorý tu ešte nebol predstavený. Ak by aj došlo k ochrane patentom, tak jeho schválenie trvá po dobu 20 rokov. Osobne si myslíme, že k takémuto radikálnemu kroku nedôjde, aj keď by to prinieslo značný zisk farmaceutickým firmám. No domácich pestovateľov by sa tento zákon pravdepodobne nedotkol.
Čo môžeme s určitosťou povedať je, že v 90 % očakávame zmeny v technológiách, ktoré budú viesť k lepšiemu záveru v rámci konopy. Nech by sme sa však akokoľvek snažili, budúcnosť nedokážeme predpovedať s úplnou určitosťou, a to ani v prípade konopy. Nechajme sa teda prekvapiť.
Podobná téma
- Konopa siata: Vhodná na pestovanie semena
- Čo je to vegánske pestovanie a ako súvisí s konopou?
- Vplyv legalizácie cannabisu na mladistvých: Najnovšia štúdia