Anatómia rastliny konopy - od semena po trichómy
Samec vs samica rastliny konopy
Mnoho samopestovateľov stavia na feminizované alebo samokvitnúce semená. Tie vedú k vzniku viac ako 95 % samičích rastlín konopy.
Samčie rastliny sú štíhlejšie a dozrievajú asi o mesiac skôr, zatiaľ čo samičie rastliny bývajú kratšie a produkujú známe sediace kvety plné kalichov, piestikov a ďalších častí samičích rastlín.
Izolácia samčích a samičích rastlín
Izoláciou samcov majú samičie rastliny možnosť vyrásť do oveľa väčších výšok.
Bez opelenia má samičia rastlina viac energie, ktorú je možné nasmerovať k produkcii vyšších hladín THC a CBD.

Predpohlavné znaky konopy
Rastliny konopy vykazujú vizuálne známky svojho pohlavia približne po 6-8 týždňoch vývoja. V uzloch, sa vytvoria tzv. predkvety (pestíky alebo biele chĺpky, ktoré sú zárodkom púčikov), podľa ktorých poznáte, či sa jedná o samčiu alebo samičiu rastlinu. Pri pestovaní z feminizovaných, alebo samonakvétacích semien je pomerne nepravdepodobné, že vyrastie samčia rastlina.
Hermafroditná konopa
Konopa je dvojdomá rastlina, čo znamená, že sa na každej jednotlivej rastline vytvoria buď samčie alebo samičie orgány, z ktorých potom vznikajú rozdielne samčie a samičie rastliny. Skrýva sa tu ale aj tretia možnosť, a tou je rastlina so samčími i samičími prvkami: hermafrodit.
Hermafroditi sú u konopy často výsledkom špecifickej traumy, ktorú rastlina prežila počas svojho vývoja, ako je choroba, poškodenie alebo zlé poveternostné podmienky.
Hermafroditná konopa má rovnakú schopnosť opeliť, ako to samčie. Z toho dôvodu sa od samičích rastlín oddeľuje aj hermafroditná rastlina, aby nehrozil vznik semien (pokiaľ zber semien nie je účel). Viac o hermafroditnom konope TU.
Časti rastliny CBD konopy
Semená a sadenie konopy
Semená konopy sú produkované, keď je samičia rastlina opelená samčou rastlinou. Peľ pristane na stigme (pestíka) a začne proces produkcie semien. V novo vytvorenom semene konopy sa odovzdávajú genetické vlastnosti samčích i samičích rodičov.

Fáza rastu sadeníc je krehká a rastliny musia dostať 18-24 hodín slnečného svetla, vlhkú pôdu a miernu vlhkosť, aby rýchlo rástli.
Koreňový systém konopy
Pre rast je nevyhnutné dostatočné zásobovanie vodou a potrebnými živinami.
Korene konopy sú bielo/krémovo sfarbené a tvoria rozsiahlu sieť, ktorá rastline dodáva všetky potrebné minerály a živiny. Korene môžu rásť v pôde, ale aj v kokosových vláknach, hydropónii, aeroponii, sklenených vláknach a ďalších substrátoch. Všetko, na čom rastline konope naozaj záleží, je to, že rastlina je zásobovaná všetkou vodou a živinami, ktoré sú nevyhnutné na rast.
Vetvy a stonky konopy
Zo stonky vyrastajú vetvy. Pokiaľ zo stonky odstránite rastúcu špičku, vznikne kratšia a bujnejšia rastlina konope. Pri pestovaní vysoko výnosných odrôd konopy sa môžu vetvy niekedy ohýbať v dôsledku váhy vlastných kvetov. V prípade potreby je možné vetvy podoprieť ich zviazaním.

Charakteristicky vláknitá stonka je už po storočia využívaná k tvorbe konopnej látky
Uzly
Uzol je bod, v ktorom sa stretávajú kmeň a vetva. Predkvety, nezrelé pohlavné časti rastlín, sa tvoria v uzloch av prípade samičích rastlín konope sa môžu vyvinúť do zrelých kvetov. Vzdialenosť medzi uzlami je známa ako internodálna vzdialenosť. Internodálna vzdialenosť môže byť u niektorých rastlín sativa väčšia ako u rastlín indica a môže naznačovať, či bude vaša rastlina kompaktná alebo dosiahne veľké výšky.
Listy
Vejárovité listy sú charakteristickým znakom konopy. Môžu dosiahnuť veľkosť ruky alebo aj viac. Vejárovité listy sú jednou z hlavných oblastí fotosyntézy a pomáhajú rastline premieňať svetelnú energiu na využitie v bunkovom raste.
Kališné lístky
Cukrové listy, ako sa tiež občas týmto listom hovorí, sú malé, špicaté listy, ktoré sa nachádzajú v kvetoch. Aj tieto malé listy sú súčasťou absorpcie svetla pri fotosyntéze.
Cukrové lístky sú plné živice a vďaka tomu majú vysoký obsah kanabinoidov.
Niektoré odrody majú plno týchto kvetov, iné nie. Často sú potiahnuté trichómami, a práve z toho dôvodu ich pestovatelia nevyhadzujú. Lístky sú plné živice a vďaka tomu majú vysoký obsah kanabinoidov. Po zastrihnutí kvetov je možné vyrobiť napríklad:
- hašiš
- scuff
- konopné masl
Kvety, palice konopy
- fajčenie - kvety sú na fajčenie využívané už po tisíce rokov
- vaporizácia
- potraviny - kapsule, sušienky a iné
Piestiky a stigma
Kvety sú pripravené na zber, akonáhle sa stigma zafarbí do tmavších odtieňov.
Piestik obsahuje reprodukčné časti kvetu a žiarivo sfarbené vlákna pestíka, tenké ako vlas, nazývané stigma alebo blizna. Stigma je hlavná reprodukčná súčasť samičieho kvetu. Slúži na zachytávanie peľu zo samčích rastlín konope. Sú najprv biele a postupne tmavnú (obvykle do oranžovej, červenej, alebo hnedej farby), ako rastlina dozrieva.
Kalich, listen
Listen je drobná štruktúra v tvare kvapky, ktorá pokrýva reprodukčné časti samičej rastliny konopy. Listy by mali byť husto pokryté hrubou vrstvou trichomov – tie produkujú najvyššiu koncentráciu kanabinoidov v celej rastline konopy.

Kalich je priesvitný obal okolo vajíčka na báze kvetu, ktorý nei je vidieť, pretože je zakrytý listenom
Trichómy
Trichómy sú malé výrastky podobajúce sa drobným chĺpkom. Tieto živicové žľazy pokrývajú púčiky, ale možno ich nájsť aj na listoch, vetvách a stonke. Pre človeka sú užitočné hlavne vďaka tomu, že sú zdrojom kanabinoidov, terpénov a iných vzácnych liečivých látok. Pre konope sú dôležité primárne z dôvodu ochrannej funkcie.
Ako sa blíži čas zberu, uvidíte trichomy v jednom z troch odtieňov: číry, zakalený alebo jantárový.

Pokiaľ sú trichomy číre, rastlina ešte nie je pripravená na zber.
Lepkavý povlak z trichomov funguje na povrchu rastlín ako fyzická bariéra proti škodcom a predátorom. Terpény obsiahnuté v konopných trichomoch ich zase efektívne odpudzujú svojim zápachom. Predpokladá sa, že živicová vrstva trichomov tiež slúži ako ochrana citlivých rastlinných pletív pred škodlivými účinkami UV lúčov. Kanabinoidy obsiahnuté v trichomoch pravdepodobne pôsobia ako chemické odpudzovače hmyzu i predátorov, zatiaľ čo nám prináša ono potešenie.
V tomto článku sme sa zamerali na anatómiu konopnej rastliny. Pokiaľ sa chcete dozvedieť viac o využití koreňov alebo zvyškov rastliny, odporúčame Vám prečítať si tento článok.