9 najčastejších chorôb konopy a spôsoby ich riešenia

Rastliny konopy sú veľmi odolné a po určitú dobu dokážu odolávať nepriaznivým podmienkam. Avšak pri ich pestovaní ako v interiéri, tak aj vonku sa môže objaviť mnoho problémov. Pestovatelia konoye, najmä začiatočníci, sa počas pestovania stretávajú so škodcami a ďalšími problémami. V tomto článku sa vám pokúsime priblížiť tie najčastejšie problémy, ktoré sa môžu na rastline vyskytnúť, a poradíme vám, ako sa vysporiadať so všetkými možnými problémami, ktoré s pestovaním môžu súvisieť.

Najčastejšie problémy konopných rastlín 

Nižšie sú uvedené tie najčastejšie problémy, s ktorými sa môžete pri pestovaní konopných rastlín stretnúť, a tiež stručné tipy na prevenciu a nápravu spomínaných problémov.

Problémy s výživou

Nedostatočné zalievanie alebo nadmerné zalievanie 

Zalievanie konopných rastlín

Nedostatočné a nadmerné zalievanie sú dva najčastejšie problémy začínajúcich pestovateľov, ktoré však možno ľahko napraviť. Keď rastliny prelievate, tak ich prakticky kúrite. Naopak nedostatočným zalievaním rastliny dusíte. Pokiaľ konopu dostatočne nezalievate, ich listy začnú opadávať a budú ovisnuté. Pokiaľ rastlinu zalievate príliš, dôjde k tomu, že sa listy skrútia, pretože sú naplnené vodou. Vaša rastlina potom bude pôsobiť ako bez života a skrehle.

Našťastie sú tieto následky ľahko napraviteľné. Pokiaľ rastliny zalievate málo, treba ich zalievať častejšie a dopriať im na jednu zálievku viac vody. Ak sú príliš zaliate, znamená to, že ich musíte zalievať menej často. Najlepším spôsobom, ako zistiť, kedy zalievať, je kontrola suchosti pôdy. Stačí sa dotknúť vrchnej vrstvy pôdy. Pokiaľ je suchá, je najskôr čas rastliny zaliať.

Eutrofizácia (alebo nadbytok živín)

eutrofizácia konopy

Eutrofizácia alebo nadbytok živín je v podstate to, čo sa stane Vašim rastlinám, ak ich budete príliš často hnojiť zmesou obsahujúcou mnoho živín. Listy rastliny sa začnú v strede ohýbať a stvrdnú. V horších prípadoch sa listy sfarbia do zlatohneda a následne uschnú. Ak rastlina začne javiť známky spálenín, prestaňte ju na týždeň alebo dva dávať živiny. V závažnejších prípadoch je odporúčané dôkladne prepláchnuť kvetináč prúdom vody s upraveným pH.

Nedostatok dusíka 
 
Nedostatok dusíka pri konope

Nedostatok dusíka je pravdepodobne najčastejším problémom, ktorý pestovatelia konope spomínajú. Pri nedostatku dusíka dochádza k zblednutiu farby na špičkách listov alebo k úplnému zožltnutiu listov. Listy začnú vädnúť a usychať a staršie listy opadnú.

Nedostatok dusíka je jedným z najjednoduchšie napraviteľných problémov. Obvykle ho možno odstrániť iba navýšením množstva bežného prípravku na báze NPK, ale v prípade potreby nie je ťažké zohnať doplnky, ktoré obsahujú výhradne dusík.

Kolísanie Ph

Je veľmi dôležité namiešať živiny a zalievať so správnym pH, pretože to ovplyvní vstrebávanie živín rastlinami. Nestabilné hodnoty pH môžu negatívne ovplyvňovať príjem živín u konopných rastlín, a to vedie k vzniku hnedých škvŕn na okrajoch listov konopy.

Problémy so škodcami konopy

Ďalšie nežiaduce príznaky u rastlín konopy zvyčajne súvisia so škodcami. Bohužiaľ existuje mnoho druhov organizmov, ktoré na rastlinách konopy rady hodujú, ale našťastie existujú spôsoby, ako im zabrániť.

Roztoče

Pavúčie roztoče na konope

Tento druh škodcu je jedným z najškodlivejších a najťažšie odstrániteľných škodcov. Medzi hlavné príznaky výskytu tohto škodcu patria drobné škvrny na listoch rastlín, ktoré vznikajú v dôsledku toho, že roztočce sa živia rastlinnými bunkami. Pokiaľ sa ich včas nezbavíte, na listoch sa objavia pavučinové siete.

Pokiaľ ste už odhalili, že niektoré z Vašich rastlín sú napadnuté zviuškami, okamžite tieto rastliny vyneste z pestovateľskej miestnosti, aby nedošlo k rozšíreniu napadnutia, a použite organický pesticíd, zvýšenú pozornosť venujte najmä spodným stranám listov. Najlepšou a najekologickejšou možnosťou je využiť lienky, ktoré všetky roztočce rýchlo zahubia.

Vošky

Vošky na konope

Vošky sú veľmi malé, čo zvyčajne znamená, že ich spozorovanie môže byť veľmi ťažké. Vošky sa vyskytujú na spodných stranách vejárových listov. Vysávajú živiny a vodu z týchto listov a zapríčiňujú ich vädnutie a usychanie. Aj keď sa s týmto problémom väčšinou prirodzene vysporiadajú lienky, väčšina ľudí na ničenie týchto chrobákov odporúča postrek rastlín zmesou nimbového oleja.

Strapky

Strapky na konope

Strapky sú drobným hmyzom, ktorý sa na rastlinách konope živí tým, že svojimi drásavými kusadlami oškriabe povrch listov a vysaje maz vylúčený z takto poškodeného miesta. Na povrchu listov sa objavia škvrny s ľahko striebristým odleskom. Pokiaľ sa napadnutie nerieši, môžu poškodené listy začať hynú.

Pokiaľ sa nimi rastliny nakazili, nastriekajte ich nimbovým olejom alebo ich zlikvidujte za pomoci lienok.

Problémy s okolitým stresom 

Teplotný stres

Teplotný stres na konope

Teplotný stres je druh stresu rastlín spôsobený príliš vysokou teplotou v pestovateľskej miestnosti. Prejavuje sa žltými alebo hnedými škvrnami na listoch najviac vystavených svetlu. Na miestach priamo vystavených svetlu sa tiež môžu objaviť spáleniny. Rastliny spravidla uprednostňujú teplotu okolo 20-30 ° C počas dňa a o niečo nižšie nočné teploty.

Vlhkosť vzduchu 

Pokiaľ je vlhkosť príliš vysoká, spoznáte to podľa toho, že sa na rastlinách začnú objavovať plesne. Nízku vlhkosť spoznáte zase podľa toho, že púčiky rastlín sú vysušené.

Rastliny konopy je potrebné udržiavať zdravé 

Konopné rastliny sú pomerne citlivé, čo znamená, že sa u nich môžu prejaviť známky stresu, pokiaľ nedostanú potrebné živiny, ak sú napadnuté škodcami alebo sa u nich vyskytne iný problém. Aj keď sa prejavy týchto nedostatkov môžu na prvý pohľad zdať podobné, starostlivé pozorovanie rastlín od samého začiatku Vám ich umožní ľahko a rýchlo odhaliť. Hoci sa škodcovia, deficity a choroby môžu objaviť v akejkoľvek fáze pestovania, najlepšia je vždy prevencia.

Najčastejšie choroby konopy už by Vám nemali robiť problém. Zaobstarajte si semienka konopy s obsahom THC do 1 % a pustite sa do pestovania!

Podobná téma

Tagy

Autor: Lidka