10 najčastejších mýtov o konope a ich vysvetlenie
Okolo konopy sa neustále pohybuje mnoho informácií, ktoré sú založené len na domnienkach a nesprávnom základe. My sme tu dnes preto, aby sme mnohé z nich dali na pravú mieru a vysvetlili, prečo vlastne vznikajú. Poďme na to!
Prečo vznikajú mýty o konope?
Tak ako každá vec, či situácia aj konopa býva stredobodom nepravých informácií. Je to celkom bežné, pretože užívanie konopy a jej účinky vplývajú na každého jednotlivca odlišne. Z toho potom plynie veľa rozdielnych záverov. Na druhej strane, ľudia, ktorí nepodporujú konopu alebo neveria, že by mohla mať aj kladné liečebné účinky, budú vždy o nej šíriť iba mýty a klamlivé informácie.
10 najčastejších mýtov o konope
1.) Konopa je droga, ktorou to všetko začína
Určite si každý z nás pamätá na rôzne bezpečnostné prednášky, ktoré sme museli absolvovať v škole. Ich pointa sa točila okolo tej istej veci, a to tej, že konopa je vstupná droga, a naozaj stačí jeden krát, aby človek neskôr podľahol aj tvrdým drogám. Aj keď bol podnet týchto prednášok chápaný v dobrom zmysle, táto veta jednoducho nie je pravdivá. To, či sa človek stane závislý záleží od mnohých faktorov, a na svete sú milióny ľudí, ktorí užívajú konopu pravidelne, bez toho, aby prepadli tvrdým drogám.
2.) Konopa je nebezpečná a vysoko návyková droga
Toto úzko súvisí aj s bodom predtým. Zároveň, je v tomto tvrdení hneď niekoľko odlišností. Prvou je, že konopa nemá rovnaký mechanizmus ako iné tvrdé drogy (heroín alebo kokaín). Druhou, že konopa sama o sebe nespôsobuje ťažkú závislosť.
3.) Užívanie konopy spôsobuje vysokú úroveň kriminality
Vo výskumoch a štúdiách nebol doteraz preukázaný významná korelácia medzi ľuďmi, ktorí užívajú konopu a silnejšou túžbou spáchať nejaký trestný čin. Konopa jednoducho neovláda myslenie človeka týmto smerom. Naopak, bolo dokázané, že legalizácia konopy v rôznych krajinách neviedla k zvýšenej kriminalite. Akonáhle sa konopa stala legálnou, prestala byť lákavá pre vyvrheľov. V neposlednom rade treba podotknúť, že kriminalitu konopy neriadi užívanie konopy, ale jej nezákonný status, ktorý má bohužiaľ ešte v mnohých častiach sveta.
Užívanie konopy v skutočnosti nevedie k zvýšenej miere kriminality
4.) Konopou sa môže človek predávkovať
Dennodenne sa dostáva do styku so správami, koľko ľudí zomrelo následkom požitia návykových látok. Najčastejšie to majú na svedomí naozaj tvrdé drogy, a hneď potom alkohol. Konopou sa ale človek nemôže predávkovať tak, aby ho to pripravilo o život. Prečo? Pretože kanabinoidy v konope sú aktívne zložky, a nie sú v priamom kontakte s časťou mozgu, ktorá zodpovedá za dýchanie. Všetky ostatné drogy majú totiž súvis s dýchacími receptormi, ktoré keď sú nepriechodné, dochádza k ich skolabovaniu. Taktiež, ak aj niekto zomrel, a mal v krvi preukázané zostatky marihuany, vždy bol pridružený aj zostatok inej drogy.
5.) Konopa nie je vôbec návyková
Samozrejme, každá minca má dve stránky. A tak to platí aj s konopou. Ak ju človek nevie správne využiť, a pomôcť si s jej potenciálom, dochádza ku škode. Vedci tvrdia, že je možné, aby sa konopa stala návykovou pre náš organizmus. Hovorí sa vtedy o poruche užívania. Návyková vlastnosť však nie je prirodzená pre konopu, a často sa ukazuje ako dôsledok psychickej aj fyzickej slabosti.
6.) Z konopy nemôžete dostať „opicu“
Všimli ste si, že z každej drogy sa môžete „opiť“? Opica charakterizuje stav človeka, kedy dochádza k skreslenému obrazu, malátnosti, alebo naopak zvýšeniu energie, a v každom prípade k preťaženiu organizmu. Funguje to tak aj pri predávkovaní kofeínom či rafinovaným cukrom. Tento stav je badateľný aj pri konope. Prejavuje sa „mozgovou hmlou“, bolesťou hlavy, červenými a opuchnutými očami či letargiou. Odporúča sa vtedy piť viac tekutín a konzumovať ľahšie jedlá, poprípade odpočívať. Viac sme o nej písali v tomto článku.
Z predávkovania konopy môžete dostať konopnú opicu
7.) Pri konope sa neobjavujú abstinenčné príznaky
Keď už pripustíme fakt, že v niektorých okrajových prípadoch môže konopa spôsobiť závislosť, musí platiť aj tvrdenie, že jej nedostatkom sa prejavia abstinenčné príznaky. Na rozdiel od iných drog, abstinenčné príznaky konopy sú miernejšie a vyznačujú sa podráždenosťou, bolesťami hlavy, narušeným spánkom, malátnosťou a pocitmi smútku, ktoré môžu prerásť do úzkostí. Pri prvom náznaku abstinencie sa odporúča zamestnať svoj mozog inou aktivitou, najlepšie pohybovou.
8.) Ľudia, ktorí užívajú konopu, sú leniví
Medzi mnohými „obvineniami“ ľudí, ktorí aktívne užívajú konopu panuje aj to, že takýto ľudia sa berú za lenivých, pretože si radšej zafajčia, akoby mali aktívne športovať. Je to nezmysel, pretože na svete existuje niekoľko úspešných športovcov, ktorí sa sami priznali k tomu, že užívajú konopu najmä pre dosiahnutie lepšieho športového výkonu. Medzi takýmito športovcami je napríklad aj Michael Phelps, o ktorom sme písali v našom minulom článku.
9.) Jednotnosť účinkov konopy
Každý, kto sa až tak hĺbkovo nezaujíma o konopu, prišiel aspoň raz do styku s názorom, že cannabis indica má utlmujúce účinky, zatiaľ čo cannabis sativa dokáže ľudskému organizmu dodať energiu. Na tomto podklade stavia aj veľa lekárnikov, a preto sú niektoré produkty z konopy siatej viac žiadanejšie, ako produkty z konopy indickej. Spomínaný mýtus vyvrátil doktor Russo, ktorý je odborník na konopu, a vyjadril sa, že nejde takto presne kategorizovať a stanoviť aký kmeň má aké účinky. Závisí to aj od toho, z akého prostredia rastlina pochádza.
10.) Držanie výparu z konopy zosilňuje jej účinky
Tento mýtus je zaužívaný najmä medzi mladými užívateľmi konopy. Na konečnom účinku však nehrá rolu to, ako dlho držíte výpar v ústach, ale skôr to, koľko konopy vyfajčíte. Nemusí ísť pritom iba o konopu s obsahom THC, ale pokojne aj o legálny druh CBD konopy. Takže aj toto tvrdenie môžeme označiť za nesprávne.
Dlhšie zadržanie konopného dymu v ústach nezosilňuje konopné účinky
Spomenuli sme najčastejšie mýty, ktoré sa dotýkajú konopy. Zostaňte však v strehu, nabudúce si môžeme prebrať ďalšie nové nejasnosti.
Podobná téma
- Prehľad zahraničného konopného priemyslu v roku 2022
- Nové predpovede konopných trendov v roku 2023
- 5 slávnych celebrít, ktoré podporujú konopu